Poštovane kolegice i kolege,
nakon što ste se pomoću uvodnog predavanja zagrijali za semiotiku, sada krećemo ozbiljno. Ovdje možete preuzeti prezentaciju s uvodnog predavanja gdje vam je sve potakno opisano, od obavezne i preporučene literature do rasporeda kolokvija. Također, važne informacije uvijek ćete moći naći na blogu u stupcu s desne strane. Nadalje, među obaveznu literaturu stavljen vam je i članak profesora Labaša i profesorice Mihovilović pod nazivom Masovni mediji i semiotika popularne kulture. Članak već sada možete preuzeti u pdf formatu tako da se polako počnete pripremati za ono što vas čeka na predavanjima.
Gornja sila prikazuje naslovnicu časopisa Hrvatska revija (broj 2, 2013.) Profesor Labaš je već na predavanju istaknuo neka značenja koja možemo iščitati s naslovnice. Vi je još jednom dobro pogledajte i proučite, sigurno ćete naći nešto novo i zanimljivo. Naravno, ako želite pročitati cijeli broj časopisa, možete to učiniti na ovom linku.
Na slici je jasno vidljivo kako lik nosi majicu s hrvatskim grbom i jaknu sa zastavom Europske unije. Zanimljivo je što je otvarač jakne u sredini. Tjera me da se zapitam, otvara li čovjek ili zatvara jaknu? U prenesenom značenju, hoće li Europa omogućiti Hrvatskoj daljnji razvoj, ostvarivanje svih svojih potencijala, očuvanje jezika i kulture? Ili će Hrvatska postati samo dio mase, koja će izgobiti nacionalni identitet i postati ovisna o europskim velesilama? Hoće li samo težiti tome da zemlje članice postanu sve sličnije međusobno? Dilema je hoće li lik na slici jaknu zatvoriti ili otvoriti? Hoće li EU djelovati pozitivno ili negativno na Hrvatsku?
OdgovoriIzbrišiAutor je uklonio komentar.
OdgovoriIzbrišiMislim da osoba na slici ne zatvara jaknu, već radničko odijelo, popularno u Dalmaciji zvano "trliš". S obzirom na to da se ispod navedenog plavog radnog odijela (plava boja ovdje simbolizira Europsku uniju) nalaze kockice koje su simbol Hrvatske, mislim da je autor ove fotografije htio poručiti da ulazak u Europsku uniju za Hrvatsku znači rad, rad i samo rad! Radno odijelo koriste radnici koji se bave najtežim i najprljavijim poslovima, pa je po mom shvaćanju njime potrebno pokriti naš simbol kako bi nakon obavljenog posla opet mogao zasjati.
IzbrišiOvu bismo naslovnicu mogli protumačiti na nekoliko različitih načina. Prvo, mogli bismo zaključiti da ćemo se u Europskoj uniji naraditi jer muškarac na slici preko navijačkog dresa hrvatske nogometne reprezentacije nosi radno odijelo. Zatim bismo mogli reći da nastojimo izvana izgledati kao Europljani, ali da smo u srcu uvijek vjerni svojoj naciji. Mogli bismo zaključiti i da je Europa onaj komadić koji nam nedostaje jer je na dresu prikazana šahovnica sa samo dvije nacionalne boje, a plava boja radnog odijela, odnosno Europske unije, predstavlja treću boju naše zastave. Također, lagano otvoreno odijelo čini znak slova "V" što može biti protumačeno kao da je ulazak u EU pobjeda.
OdgovoriIzbrišiNaslovnica iako na prvi pogled jednostavna , stvorena od omanjeg spektra boja koji se sastoji od uglavnom plave, bijele i crvene te ponegdje crne zapravo krije mnogo značenja. Prije semiotike kao kolegija kojeg slušamo ove godine, nju i ostale naizgled ''obične'' i trivijalne stvari oko sebe nikad ne bih pretjerano primjećivala, tj. ne bih se zamarala njihovim pravim ili skrivenim značenjem. Otkako slušamo semiotiku ove godine i profesor nam upućuje na neka od skrivenih značenja svega oko nas, ova me naslovnica intrigira i postavljam si pitanje: što zapravo poručuje? Na slici vidimo ruku, po fizionomiji i na prvi pogled čini se mušku. Također odjeću, pobliže neku vrstu odijela plave boje, vjerojatno radničko. Poručuje li nam ono da se pripremimo na više rada, djelatnosti, više rada na sebi, na državi? Ili možda pak da nam se svima smiješi sudbina plavih ovratnika - manualnog radništva? S druge strane plavi ovratnici su često i predmet pozitivnih kulturnih stereotipa, kao što je, na primjer njihov zdrav razum, "neiskvarena" radna etika, osjećaj zajedništva i solidarnosti, brige o obitelji i druge konzervativne vrijednosti koje često nedostaju "razmaženim" individualcima iz klase bijelih ovratnika. Ruka drži zatvarač/patent. Znači li to da zatvaramo jedno poglavlje naše povijesti i otvaramo novo? Ili možda pak zbogom svemu što smo dosad naučili i smatrali da poznajemo. Navijački dres ispod odijela predstavlja možda ono što nikako ne smijemo zaboraviti - naš narod, naciju, ponos. Ne smijemo dopustiti da nas '' zatvore '' ili potpuno promijene, a možda isto tako upozorava na to da se kao narod upravo trebamo promijeniti, promijeniti naše navike, razmišljanja, stavove, ustav, postati bolji, sjajniji - kao zvijezde koje su smještene na naslovnici.
OdgovoriIzbrišiOvu sliku mogli bismo protumačiti na nekoliko načina. Na slici vidimo muškarca koji nosi majicu s hrvatskim grbom i jaknu sa zastavom Europske unije. Pitanje koje si moramo postaviti, da li čovjek zatvara jaknu ili otvara. Da li će Hrvatska izgubiti svoj identitet i državnost u EU ili neće? Hoće li nam biti bolje ili lošije u EU? Hoćemo li promjenit stil života ili ne? Možda autor želi poslati poruku da se moramo početi ponašat kao europljani i međusobno se povezati.
OdgovoriIzbrišiAutor je uklonio komentar.
OdgovoriIzbrišiPrvo što mi je na pamet palo kada sam ugledala naslovnicu bilo je: Mjesecima slušam razna mišljenja o tome hoće li nam svima biti bolje ili lošije u EU. Čula sam i kako bi za osobe s invaliditetom trebalo biti puno bolje. Ima li pomaka na bolje ili ne daj Bože gore? Smatram da će se pomaci uočavati polako.
OdgovoriIzbrišiNaslovnica, točnije odabrana fotografija na naslovnici vrlo je zanimljiva iz, već spomenutog razloga, a to je činjenica da ne znamo zatvara li čovjek na naslovnici jaknu ili otvara. Mislim da je ova fotografija savršen prikaz nesigurnosti koju mnogi osjećaju kada je u pitanju Europska unija i naša država kao njezina nova članica. Svjesni smo koliko je gubitaka bilo zbog toga. Mnogo je toga u svijetu što isprva sjaji, a na kraju ispadne obična ništica u koju smo uložili novaca i truda.
OdgovoriIzbrišiTakođer je neizostavan detalj i radno odijelo koje čovjek nosi, što, pretpostavljam, znači da ćemo se naraditi u Europskoj uniji, a ne znamo hoće li iz toga biti produkta, tj. vjerojatno hoće, ali pitanje je tko će od toga imati koristi.
Osobno mi se sviđa odabrana fotografija jer prikazuje skeptičnost prema EU, barem iz moje percepcije. Moji roditelji rade već 20 godina u Sloveniji koja je postala dio Europske unije 2004. godine i iz njihovih primjera mi je jasno da nije ni približno tako bajno kako nam to žele prikazati... a na kraju krajeva, to i jest njihov cilj. Nek nam je sa srećom.
Naslovnica je na odličan i jednostavan način ispričala priču o dugom putu ulaska Hrvatske u EU. Slažem se s većinom komentara, ali ja ću ponoviti ono što sam rekla na predavanju: po meni ova naslovnica simbolizira podvojenost Hrvatske uoči ulaska u EU. Dokaz je i referendum koji je zabilježio porazanu izlaznost Hrvata. Izvrstan detalj je ciferšlus koji je poluotvoren/zatvoren- on najbolje opisuje nesigurnost, zabrinutost i podvojenost Hrvata. Ciferšlus kao da "mjeri" prednosti i nedostatke ulaska Hrvatske u europsku zajednicu.
OdgovoriIzbrišiNa naslovnici Hrvatske revije prikazana je osoba u plavome odijelu koja povlači zatvarač preko šahovnice. S obzirom na to da je tema ovog broj časopisa pristupanje Hrvatske Europskoj uniji, pomoću naslovnice možemo raspravljati o mogućim ishodima ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Plavo radničko odijelo može sugerirati da će Hrvati morati puno više i teže raditi u Europskoj uniji. Jedan način interpretiranja je da će naša država izgubiti svoj identitet i običaje i postati jednaka kao i sve ostale članice. Šahovnica na slici predstavlja Hrvatsku preko koje se zatvara ciferšlus i plava boja će prevladati. Ili se ciferšlus otvara pa gledamo u bolju budućnost? Svaka osoba naslovnicu može shvatiti kako želi.
OdgovoriIzbrišiFotografija na naslovnici odlično prikazuje mišljenja hrvatskih državljana o ulasku u Europsku Uniju. Ne može se sa sigurnošću reći da li čovjek zakopčava ili otkopčava radničko odijelo. Ta činjenica ostavlja prostora da ljudi sami stvore svoj dojam. Može značiti novi početak i nove prilike za samu državu kao i njezine državljane, a s druge strane može značiti pogoršanje ionako lošeg stanja u državi. Prije samog ulaska, mnogi su hrvatski državljani iskazali nezadovoljstvom odluke o ulasku Hrvatske u EU. Ova bi naslovnica mogla biti prikaz te razine skepticizma oko tog pitanja. Ukoliko se zatvarač na fotografiji zatvara, to bi mogla biti oznaka za gubljenje dijela hrvatskog identiteta i postanak samo još jedne u nizu članice Europske Unije. S druge strane, ukoliko je zatvarač otvoren, to bi mogla biti oznaka dolaska boljih vremena i otvaranje novih poslovnih prilika za ljude. I sama radnička odora mogla bi biti oznaka za bolju poslovnu budućnost unutar Europske Unije.
OdgovoriIzbrišiSložila bih se s kolegama da naslovnica prikazuje plavo radničko odijelo koje simbolizira Europsku uniji, a crveno-bijela šahovnica simbolizira Hrvatsku. Činjenica da ne znamo otvara li se odijelo ili zatvara možemo protumačiti kao podvojenost Hrvatske javnosti u vrijeme referenduma o ulasku u EU. Naime, otvaranje odijela predstavlja sve one koji su optimistično zagovarali ulazak u Europsku uniju, vjerujući da nam to donosi bolju budućnost. S druge strane, zatvaranje odijela simbol je svih onih koji su sumnjičavi te smatraju da ulaskom u EU gubimo svoju samostalnost i identitet. Također, samo radničko odijelo može se shvatiti kao simbol visoke stope nezaposlenosti u Hrvatskoj; problema čije rješenje možda predstavlja upravo Europska unija.
OdgovoriIzbrišiNaslovnica Hrvatske revije prikazuje plavo radničko odijelo ispod kojeg se nalazi majica na šahovnicu. Hrvatska je postala dio Europske unije, a time nam je otvoren put prema "boljoj" budućnosti. Radničko odijelo koje predstavlja Europsku uniju označava da se hrvatskim radnicima otvaraju nove mogućnosti za zapošljavanje i bolje uvjete života. No, značenje naslovnice moglo bi se protumačiti i na način da će EU iskorištavati hrvatske radnike te da će Hrvatska izgubiti dio svog identiteta i samostalnosti. Vrijeme će pokazati hoćemo li znati iskoristiti prednosti EU ili će naša situacija ostati nepromijenjena.
OdgovoriIzbriši